Magazyn jest miejscem, gdzie wypadki zdarzają się dość często, ale są sposoby aby im zapobiec. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewniać bezpieczeństwo w magazynie. Przedstawione poniżej wskazówki pozwolą na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy w magazynie i pozwolą na uniknięcie wszelkiego rodzaju wypadków.
1. Oznakowanie magazynu
Zacznijmy od najważniejszego, czyli znaki bezpieczeństwa w magazynie. Są one wymagane przez prawo, więc należy o tym pamiętać. Znaki powinny ostrzegać przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami, które mogą spotkać konkretnego pracownika. Należy również umieszczać je w najbardziej widocznym miejscu dla osoby poruszającej się po magazynie.
2. Zabezpieczenie regałów
Jednym z lepszych i najczęściej stosowanych zabezpieczeń regałów są polimerowe słupki montowane na regałach. Zapobiegają one uszkodzeniu regału oraz wózka widłowego podczas zderzenia. Siła uderzenie zostanie stłumiona przez zamontowany słupek. Takie zabezpieczania mają duże znaczenie w momencie, kiedy korytarze komunikacyjne między regałami są niewielkich rozmiarów. W takim przypadku stawianie barier metalowych zabiera dodatkową przestrzeń, co narazi na większą ilość wypadków. Wózek poruszający się w korytarzu często najeżdża na kotwy, ociera się o osłony i je niszczy.
Plusy odbojnic:
– bardzo szybki montaż
– demontaż odbojnicy nie pozostawia śladu w posadzce magazynu
– produkt w całości podlega recyklingowi
– materiał jest odporny na korozję i większość środków chemicznych
3. Porządek w magazynie
Wpływ na bezpieczeństwo ma również system układania produktów znajdujących się na magazynie. Przy układaniu towarów należy zwrócić uwagę czy stoi on stabilnie i nie wychodzi poza krawędzi regału. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko wystąpienie wypadków, ale również uszkodzenie towarów.
4. Oświetlenie
Na magazynie, który nie ma okien i światło dzienne nie ma dostępu ważne jest odpowiednie oświetlenie. Poprawi to bezpieczeństwo pracowników i ułatwi poruszanie się po magazynie. Zawsze oświetlenie musi być dobrane do indywidualnych wymagań danego miejsca pracy.
5. Szkolenie zespołu
Należy przeprowadzić szkolenia dla pracowników z zakresu zasad BHP, ale również z instrukcji obsługi maszyn, by mogli oni poznać zagrożenia jakie mogą ich spotkać podczas pracy oraz by nabyli umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu.