Osłony słupa w praktyce

Podczas pracy w magazynie, kolizje z wolnostojącymi konstrukcjami są na porządku dziennym. Przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z dostępnych możliwości, by takie newralgiczne miejsca zabezpieczyć.

Słupy konstrukcyjne to zdecydowana podstawa budowania hal wielkopowierzchniowych. Obecnie stosuje się słupy żelbetowe, słupy stalowe lub konstrukcje mieszane, wykorzystujące i jedną i drugą technologię. Konstrukcje żelbetowe wiążą się z dużą wytrzymałością na obciążenia statyczne i dynamiczne, są ogniotrwałe i odporne na korozję. Najczęściej stosuje się je w obiektach, które muszą spełniać rygorystyczne wymogi przeciwpożarowe. Przy budowach hal używa się również słupów stalowych, co często wiąże się przede wszystkim z niższymi kosztami budowy, gdyż są one znacznie tańsze niż betonowe odpowiedniki. Moduły stalowe są łatwiejsze w montażu i często stosowane również jako elementy konstrukcji dachu. Aby zwiększyć poziom ogniotrwałości, do zabezpieczenia słupów stosuje się specjalne pianki lub farby, co wiąże się z koniecznością ich konserwacji. Gęste umieszczenie słupów z pewnością przyczynia się do poprawy stabilności całej konstrukcji hali, jednakże w halach magazynowych gęsta siatka słupów może być sporym wyzwaniem przy organizacji pracy oraz przestrzeni do składowania i transportu.

Uderzenia w słupy – przyczyny i konsekwencje

Słupy są elementem, bez którego niemożliwe jest zbudowanie hali wielkopowierzchniowej, tak samo jak niemożliwe jest prowadzenie optymalnego magazynu bez użycia wózków widłowych czy paletowych. Połączenie wózków ze słupami na jednej powierzchni, zawsze rodzi wielkie ryzyko wypadku i poważnych konsekwencji. Uderzenie wózkiem widłowym w słup konstrukcyjny prowadzi nie tylko do mikrouszkodzeń wizualnych, może również spowodować zachwianie stabilności słupa, a co za tym idzie – dachu. Nawet niewielkie, ale wielokrotne uderzenia mogą spowodować zmniejszenie wytrzymałości słupa i doprowadzić do tragedii. Co więcej, przy nagłym zderzeniu ze słupem, brak amortyzacji uderzenia wpływa również na operatora. Naciągnięte kręgi szyjne, nadwyrężony kręgosłup, a nawet uderzenia mechaniczne – to wszystko negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne pracownika. Objętościowe towary, konieczność zachowania ostrożności, jazda tyłem, ruch pieszych, konieczność wykonania prac w sposób szybki i efektywny – to wszystko sprawia, że operatorzy muszą mieć „oczy dookoła głowy”.

Jak zabezpieczyć słupy w magazynie?

Aby zabezpieczyć filary czy kolumny przed zderzeniami, stosuje się osłony słupów. Wśród odbojnic do słupów konstrukcyjnych można stosować:

  • odbojnice piankowe
  • odbojnice stalowe
  • odbojnice drewniane

EOS®- Elastyczne osłony słupa

Innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie bezpieczeństwa, jest użycie nowoczesnego produktu – elastycznych osłon słupa. Nasza firma stworzyła i zaprojektowała idealny produkt, zapewniający bezpieczeństwo na halach i magazynach. EOS®, to wysokiej jakości ochraniacze wykonane z energochłonnej pianki, która pochlania powstałą w momencie uderzenia energię kinetyczną. Jest to skuteczne zabezpieczenie pracowników, przed niebezpiecznymi konstrukcjami magazynu.

EOS® wyróżnia się:

  • Możliwością stosowania osłony na zewnątrz oraz wewnątrz obiektu,
  • Jest produktem wielokrotnego użytku, co czyni go materiałem ekologicznym,
  • Brak zarysowań i konieczności malowania,
  • Prostotą montażu i demontażu, bez użycia specjalistycznych narzędzi,
  • Znacznie zwiększa bezpieczeństwo na magazynie,
  • Całkowicie zapobiega uszkodzeniom budynków oraz pojazdów.

Najważniejszą właściwością stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń, jest amortyzacja uderzeń, lub całkowite uniknięcie wypadków przy zachowaniu integralności magazynu czy hali. EOS® spełnia wszelkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa i jest certyfikowanym produktem. Można go konfigurować w niezliczonych wariantach, dzięki czemu dostosuje się do wszelkich właściwości oraz możliwości hali czy magazynu.

Kategorie wpisów

Masz pytania?

Odwiedź nasze social media